Jak wskazuje art. 69 ust. 1 ustawy Prawo Bankowe przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Umowa kredytu musi być zrozumiana i zaakceptowana przez każdą ze stron. W orzeczeniu z 29 października 2019 r., IV CSK 309/18 i z 27 listopada 2019 r., II CSK 438/18 Sąd Najwyższy stwierdził, że wprowadzenie do umowy kredytowej zawieranej na wiele lat, mającej daleko idące konsekwencje dla egzystencji konsumenta, mechanizmu działania kursowego wymaga szczególnej staranności Banku w zakresie wyraźnego wskazania zagrożeń wiążących się z oferowanym kredytem, tak by konsument miał pełne rozeznanie konsekwencji ekonomicznych zawieranej umowy. Obowiązek informacyjny w zakresie ryzyka kursowego powinien zostać więc wykonany przez bank w sposób jednoznacznie i zrozumiale unaoczniający konsumentowi, że zaciągnięcie tego rodzaju kredytu jest bardzo ryzykowne, a efektem może być obowiązek zwrotu kwoty wielokrotnie wyższej od pożyczonej, mimo dokonywanych regularnych spłat.
Bank pomimo, że występuje jako silniejsza ekonomicznie strona umowy, narzucająca wzór umowy, praktycznie niemożliwy do negocjowania przez kredytobiorcę nie może jednostronnie kształtować zapisów umownych określających m.in. kurs CHF, w oparciu o który bank wylicza wysokość rat kapitałowo-odsetkowych, gdyż w takim wypadku kredytobiorca w chwili podpisywania umowy kredytowej nie wiem jaką kwotę będzie musiał spłacić na rzecz banku.
Są to postanowienia naruszające zasady swobody umów prowadzące do nieważności czynności prawnej jako sprzecznej z ustawą. W konsekwencji umowa jest uznawana za nieważną.
Chcesz uzyskać więcej informacji dotyczących możliwości unieważnienia kredytu frankowego denominowanego (waloryzowanego) w walucie CHF zapraszam do kontaktu za pośrednictwem e-mail: biuro@malgorzatastachnik.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu: 12 307 60 50.
Prosimy o przesłanie umowy kredytowej na ww. e-mail do bezpłatnej analizy.